














Більшості батьків знайома ситуація, коли болить вухо у дитини — це неприємний стан, який супроводжується погіршенням загального самопочуття малюка. При цьому велика кількість патологій, для яких характерний біль у вусі, на ранніх стадіях не проявляється іншими симптомами, а маленька дитина не в змозі пояснити, що з нею відбувається. Тому необхідно чітко знати особливості болю у дітей молодшого віку, коли вони ще не можуть на нього поскаржитись.
Частіше за все за вушним болем йдеться про запальний процес, який розвивається у середньому вусі чи зовнішньому слуховому проході. Запалені тканини набрякають, що провокує їх розпирання та дискомфортні відчуття. Через це дитина може плакати, втрачати апетит тощо. Рекомендуємо прочитати цю статтю батькам, адже після появи болю у вусі слід якомога швидше звернутися до лікаря за консультацією і отримати експертну допомогу.
Біль у вусі у дитини — це доволі яскравий симптом. Батьки можуть легко дізнатися про нього, якщо дитина жаліється на біль у вусі. Коли малюк ще не може однозначно повідомити про дискомфорт через свій вік чи особливості розвитку, необхідно уважно спостерігати за його поведінкою, щоб вчасно помітити характерні зміни у поведінці:
Для первинної діагностики можна використовувати один дієвий метод, як перевірити чи болить у дитини вухо. Якщо вона скаржиться на біль чи просто демонструє ознаки дискомфорту, можна акуратно натиснути на козелок вуха. За наявності запалення чи набряку біль різко посилиться — ви помітите ці зміни одразу, орієнтуючись на поведінку малюка.
Якщо дитина вже вміє розмовляти та йде на контакт, спробуйте поговорити з нею та з’ясувати, що саме її непокоїть. Малюки можуть показувати на хворе місце пальцем або демонструвати свої симптоми на іграшці. У будь-якому разі слід звернутися до лікаря і відвести дитину до отоларинголога, щоб він провів повноцінну діагностику.
До можливих причин болі належить низка факторів. Найчастіше йдеться про запалення вуха — у дитини може розвиватись гострий отит. Цьому сприяють анатомічні особливості євстахієвої труби. У дитячому віці вона широка та коротка, недостатньо захищена імунною системою і легко пропускає інфекцію. Але причиною виникнення симптому можуть бути й інші фактори:
Причина, чому у дитини болить вухо, важлива для призначення лікування. Її з’ясовує лікар після проведення діагностики. Тільки після встановлення точного діагнозу можна зрозуміти, яка саме схема терапії виявиться найефективнішою.
Всім батькам необхідно знати, як зняти біль у вусі дитини, якщо така ситуація виникла вдома. Частіше за все вушний біль з’являється раптово, як правило — ввечері (адже переохолодження та зустріч з носіями інфекційних збудників частіше за все відбуваються вдень). Треба не панікувати і надати першу домедичну допомогу, яка складається з таких заходів:
Якщо болить вухо в дитини без температури, цих заходів буде достатньо. Отипакс допоможе знизити вираженість патологічного процесу, завдяки чому біль у вусі в дитини значно зменшиться, а її загальний стан поліпшиться. Використання знеболювальних крапель — найкращий спосіб, як зняти біль у вусі дитини, але їх рекомендують використовувати, якщо барабанна перетинка неушкоджена. Інакше лікарський засіб може потрапити у внутрішнє вухо, що призведе до розвитку побічних ефектів. Тому, якщо ви бачите появу гною чи інших патологічних виділень, як знеболювальний засіб слід застосовувати таблетовані форми Парацетамолу або Ібупрофену — ці препарати дозволені в будь-якому віці. До речі, якщо у дитини болить вухо і температура, вони також виконують функції жарознижувальних.
Необхідно вирішувати, чим закапати вухо дитині, виходячи з наявних симптомів. Однак подальшу допомогу повинен надавати лікар — після того, як ви впораєтесь з гострим болем на домедичному етапі, варто звернутися до отоларинголога. Якщо ж стан дитини тяжкий або прогресивно погіршується, незважаючи на ваші дії, слід викликати швидку.
Читайте також: Дитячий отит: причини, симптоми, лікування краплями Otipax
Біль в вусі у дитини рідко виникає сам по собі. Частіше за все він супроводжується появою низки додаткових симптомів, які можуть наштовхнути батьків на правильну думку щодо причини занепокоєння малюка. Так, часто зустрічаються:
Іноді симптоми запалення вуха у дитини включають погіршення слуху. Набрякла барабанна перетинка погано виконує свої функції. Якщо з’явився неприємний запах з вуха у дитини, це може свідчити про інфекцію — у такому разі спостерігатимуться набряклість регіонарних лімфатичних вузлів та інші ознаки інфекційного процесу (слабкість і головний біль). Після цього з’являється гній з вуха у дитини, а інтенсивність симптоматики знижується. Це відбувається через розрив барабанної перетинки та зниження тиску у середньому вусі.
Батькам потрібно знати, що робити, коли в дитини болить вухо. Перша допомога завжди надається в домашніх умовах, щоб полегшити стан малюка до відвідування отоларинголога. Тому, якщо болить вухо у дитини, слід зосередитись на полегшенні симптоматики.
Вушні краплі Отипакс — це засіб для симптоматичного лікування болю у вусі у дітей та дорослих. Вони призначаються за різноманітних патологічних станів і є майже універсальною відповіддю на питання, чим закапати вухо дитині.
Ефективність Отипаксу забезпечується двома активними компонентами:
Використовувати Отипакс можна дітям від одного місяця. Що робити, якщо болить вухо у дитини? Перевірити, щоб з нього не було патологічних виділень, закапати Отипаксом для полегшення стану і звернутись до отоларинголога.
Біль у вусі дитини завжди потребує лікування, але воно буде залежати від причини, яка викликала патологічну симптоматику. Загалом біль у вусі лікується медикаментозно. Для цього застосовуються такі препарати:
Окрім препаратів, можна вживати таких заходів:
Лікування обов’язково включає етіотропні препарати та симптоматичну терапію, яка спрямована на усунення додаткових симптомів. Але вирішувати, що робити, якщо у дитини болить вухо, повинен тільки фахівець (після проведення діагностики).
Загальні рекомендації щодо лікування болю у вусі:
Якщо бачите небезпечні додаткові симптоми (наприклад, порушення координації), краще викликати швидку.
Яким би не був інтенсивним біль у вухах у дитини, категорично заборонено робити таке:
Також не можна закапувати щось у вухо, коли з’явилися підозрілі виділення.
Біль у вусі у дітей — це серйозна проблема, яка вимагає звернення до лікаря та своєчасної терапії. Якщо не приділити достатньо уваги стану малюка, дискомфорт може значно посилитись через розвиток ускладнень. Тому батьки обов’язково повинні знати, на які симптоми та особливості поведінки дитини слід звертати увагу.
Першу допомогу малюкові необхідно надати вдома, ще до звернення до отоларинголога. Вона спрямована на зменшення інтенсивності патологічних симптомів. Використовуйте краплі Отипакс — вони ефективно зменшують біль та запалення, що позитивно впливає як на стан дитини, так і на динаміку захворювання загалом.
Несвоєчасне лікування вушного болю у дитини може призвести до низки серйозних ускладнень, як-от хронічний отит, втрата слуху, мастоїдит (поширення інфекції на кісткові тканини), менінгіт, розрив барабанної перетинки з подальшим формуванням рубця. Саме тому важливо ще за появи перших симптомів звертатися до спеціаліста.
Виділяють такі ризики:
Термінового звернення потребують такі симптоми:
Рекомендуються такі препарати:
Простудні захворювання часто супроводжуються набряком слизових оболонок носа та глотки. Це ускладнює вентиляцію слухової труби, що призводить до скупчення рідини у середньому вусі. Такі умови стають сприятливими для розвитку бактеріальної інфекції та отиту. Навіть після зникнення основних симптомів застуди залишковий набряк може провокувати відчуття тиску та біль у вусі.
Список літератури:
Висновок зроблено на основі аналітичних даних інформаційно-аналітичної бази «Pharmxplorer», яка належить ТОВ «Проксіма Рісерч» – лікарський засіб Отипакс® компанії Biocodex (Франція) займає 1 (перше) місце в АТС 3 рівня S02D ІНШІ ЗАСОБИ, ЩО ЗАСТОСОВУЮТЬСЯ В ОТОЛОГІЇ у натуральному (упак.) та грошовому вимірах (грн.) на території України (без урахування тимчасово окупованих територій) в динаміці за період з 2020 року по 1 півріччя 2021 року. Комбінація феназону з лідокаїном зумовлює синергічний знеболювальний/протизапальний ефект. Дія препарату (зменшення болісності барабанної перетинки та редукція запалення) розпочинається з 5-ї хвилини після закапування.
Реклама лікарського засобу. Перед застосуванням обов’язково ознайомтесь з інструкцією та проконсультуйтесь з лікарем.
Інструкція для медичного застосування лікарського засобу Отипакс ® згідно наказу МОЗ України від 24.06.2019 № 1438. Р.П. № UA/5205/01/01, наказ МОЗ України від 24.11.2016 № 1275. Відпускається без рецепта. Зберігати у недоступному для дітей місці.
ТОВ «БІОКОДЕКС УКРАЇНА», пр. Степана Бандери, 28-А, Літера Г, Київ, Україна, 04073. Тел./факс: +38044 2377784
Виробник: «БІОКОДЕКС», Франція. Всі права захищені Ot 02 17.10.2019.
Виробник ОТИПАКС® французька компанія БІОКОДЕКС. Цей веб-сайт призначений для української аудиторії та підпорядковується правовим нормам, що діють в Україні © Copyright Biocodex 2022